Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Domů > ZELENÁ MĚSTA 2030+ > Jaký byl první mezinárodní týden městské zeleně?

Jaký byl první mezinárodní týden městské zeleně?



Datum konání:
15.4.2024
Datum ukončení:
19.4.2024

Mezinárodní týden městské zeleně inspiroval mladé zahradníky 

Ve dnech 15. až 19. dubna se na půdě VOŠ a SZeŠ Benešov uskutečnil poprvé v České republice Mezinárodní týden městské zeleně. Týmy z pěti evropských zemí se zde setkaly a společně rozvíjely své dovednosti v oblasti budování zelených střech.

Pod názvem "Green Smart Cities" se mladí zahradníci zapojili do výzvy, která nejenže nabízela možnost rozšíření znalostí, ale také prozkoumání chytrých řešení pro zelené střechy. Studenti z Dánska, Holandska, Finska, Španělská a Česka měli příležitost získat cenné zkušenosti od expertů z oboru, objevovat nové technologické postupy a seznámit se například jak je možné použít recyklované materiály při budování zelených ploch v městských oblastech.

Součástí programu bylo i několik exkurzí. Účastníci, i přes nepřízeň počasí, byli velmi zaujati návštěvou společností Sedum Top a Green Depot nedaleko Mělníka, které nabízejí na trh již osázené rostlinné koberce nebo dlaždice určené k vytvoření zelených střech. Během prezentace těchto technologií padalo spoustu dotazů a rozproudila se živá diskuze. Po teoretickém úvodu následovala praktická ukázka zelených koberců a dlaždic přímo na pěstebních plochách. Po Mělníce následovala návštěva zelených prostranstvích Prahy.  V Praze byly navštívené destinace velmi různorodé a celá skupinka tak měla možnost shlédnout jednak moderní pojetí městské zeleně, a to díky ukázce zelených tramvajových pásů nebo projektu The Park na pražském Chodově, tak i historický park obklopující Letohrádek královny Anny. 

Během akce také došlo k vytvoření základů pro novou zelenou střechu, která bude zdobit garáže umístěné přímo v areálu hostující školy - VOŠ a SZeŠ Benešov. Tento praktický workshop probíhal ve spolupráci s odborníky z praxe ze společnosti BRENS EUROPE. Tato společnost využívá ke tvorbě zelených ploch recyklované materiály z auto-průmyslu a za svůj udržitelný přístup získala v minulosti i ocenění od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. 

V druhé části týdne pak následovala soutěžní část, kde studenti v mezinárodních týmech navrhovali vlastní řešení pro zelenou střechu na novém rehabilitačním pavilonu Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov. Své návrhy měli soutěžící připravit pomoci zahradnického softwaru - NBL Realtime landscaping Architecture. I toto byla pro mnohé z nich výzva, protože pracovat se specializovaných softwarem zkoušeli poprvé v životě. Svých úkolů se ale chopili statečně a v poslední den "zeleného týdne" přestavili odborné porotě 5 různých návrhů, jak by mohla zahrada na nemocničním pavilonu vypadat. Každé z představených řešení bylo jiné, každé něčím zajímavé. Jejich návrhy si můžete prohlédnout sami na přiložených fotografiích. 

Celý týden uběhl velmi rychle a v přátelském duchu. Kromě studijně-pracovních chvilek zažili spolu studenti i ty volnočasové například při společné večeři nebo při návštěvě nedalekého zámku Konopiště. A po týdnu se vraceli domů do svých zemí sice unavení, ale plni zážitků, nových poznatků a v neposlední řadě i s nově navázanými přátelstvími. 

Věříme, že Mezinárodní Týden Městské Zeleně přinesl všem nejen nové poznatky, ale i inspiraci pro budoucí generace zahradníků a urbanistů, kteří budou aktivně přispívat k vytváření udržitelnějších a zelenějších měst.

Celou akci zaštítilo české Centrum odborné excelence zaměřené na městskou zeleň - Zelená města 2030+, jehož je VOŠ a SZeŠ členem.

Centrum vzniklo v rámci fungování mezinárodní platformy - European Platform for Urban Greening. 

 

IMG_3636.jpg UGW 2024_2IMG_3645.jpgIMG_3652.jpg

IMG_3660.jpgIMG_3326.jpgIMG_3232.jpgIMG_3365.jpg

IMG_3240.jpgIMG_3633.jpgIMG_3229.jpg